Dt. Yavuz Eker

  • İmplant
  • Yaprak Diş
  • Pembe Estetik
  • Diş Eti Hastalıkları
  • Botoks

İmplant

Diş implantı, eksik dişlerin yerine uygulanabilen dokusal olarak uyumlu titanyumdan yapılmış malzemelerdir. İmplant genellikle eksik diş ya da dişlerin yerine uygulanabilir. İmplant için uygun olup olmadığınız, diş hekiminin muayenesi sonucunda belirlenir. Bunun için birtakım radyolojik testler gerekebilir.

İmplant için uygun olduğunuz belirlendikten sonra, lokal anestezi ya da genel anestezi altında implant ekimi yapılır. Bu süreç sonunda hasta, bir gün ağrı çekebilir. Ancak, diş ağrısından farksız bir durumdur. Bu süreç sonunda hastalar, çoğu zaman ağrı kesiciye gerek duymamaktadır. Protezin takılabilmesi için implantın çene kemiğiyle kaynaşması gerekmektedir. Bu süre 3 ile 5 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Osteintegrasyon olarak adlandırılan durumun gerçekleşmesi halinde, implantın üzerine diş protezi takılabilir. Diş hekimliği teknolojisinde, implant ile protezin takılma süresinin kısalmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Hastaya implant ekimi yapıldıktan sonra, implantların temizliğine de en az doğal dişler kadar özen gösterilmelidir. Tedavi yapıldıktan sonra doktor tarafından hastaya implant bakım ve temizliğinin nasıl yapılması gerektiği anlatılır. Ayrıca hastanın düzenli aralıklarla doktor muayenesinden geçerek rutin bakımlarını yaptırması gerekmektedir. İmplantların temizlenmesi, doğal dişlerimizin temizlenmesinden farklı değildir. Ancak, temizlenmesi zor alanlar oluşabilmektedir. Düzenli olarak diş fırçalamanın yanında arayüz fırçası ile diş ipi kullanımı da önerilmektedir. İmplant yüzeyi üzerine hareketli diş protezi yapıldıysa, implant üst yüzeylerini dikkatli ve titiz fırçalamak gerekmektedir.

Eğer hastalar, implantların temizliğine gereken önemi vermez ve rutin kontrollerini aksatırlarsa, implant çevresinde enfeksiyon oluşma riski fazladır. Ayrıca doktorun implant ekimi sırasında gerekli hijyen ve sterilizasyon koşullarını sağlamazsa enfeksiyon oluşabilir. İmplant dişler doğal dişlere göre daha hassas yapıda olduklarından dolayı enfeksiyondan daha fazla etkilenirler. Oluşan enfeksiyon tedavi edilmezse enfeksiyon ilerler ve bu durum implantın ömrünü büyük ölçüde kısaltır.

This website uses cookies to improve your experience. Cookie Policy